Zajímavosti ze Španělska

Nejznámější španělské zvyky a svátky

Semana Santa v Granadě. Zdroj: vlastní

Při cestování do Španělska se můžete setkat se zvyky nebo svátky, které jsou zde zcela běžné, ale v ostatních koutech Evropy na ně nenarazíte. Mezi ně patří například corrida, siesta nebo flamenco. Většina těchto zajímavostí souvisí s historickými, kulturními a náboženskými tradicemi Španělska. O některých zvycích a svátcích, který by neměly uniknout vaší pozornosti, je následující článek.

Corrida

Býčí zápasy patří k španělské lidové kultuře, i když například v Katalánsku byly zakázány. Kolem corridy se však točí velké peníze. Velké příjmy mají jak profesionální chovatelé býků, tak toreros i jejich pomocníci (cuadrillas). Toreros, kteří se svému umění učí na speciálních školách, jsou ve Španělsku slavní podobně jako fotbalové hvězdy a mají i podobně vysoké odměny. Arény, kde se zápasy konají, se označují jako Plaza de Toros. Lístky je možné zakoupit na sedadla ve stínu i na slunci. Na úvod se matadoři představí a pak začne první část známá jako suerte de varas, při které se jezdci na koních (picadores) snaží zranit býka na šíji. Při suerte de las banderillas se proti býkovi postaví banderilleros se dvěma pestrobarevnými bodci. Toreros s červenou muletou, který má za úkol býka složit, přichází na závěr. Pro účely corridy se chovají speciální býci, dosahující váhy kole 600 kg. Sezóna trvá obvykle od března do října.

Plaza de Toros Las Ventas v Madridu. Zdroj: vlastní

Sanfermines de Pamplona

Každý rok se od 6. do 14. července v hlavním městě Navarry Pamploně vypouštějí do ulic býci, před kterými potom prchá mnoho odvážných chlapců a mužů. Tato tradice souvisí s oslavami svátku sv. Fermína, mýtického římského učedníka, který podle pověsti obrátil na víru město v severní Francii Amiens. Jeho kult přinesla do Navarry francouzská rodina ve 12. století, která politickým sňatkem zaujala místo vládnoucího roku. Dnes je tento francouzský svatý patronem Navarry. Proto si každý červenec většina obyvatel Navarry uváže červený šátek a vyrazí do Pamplony na oslavy. Prchání před býky je nejznámější, nikoliv však jedinou akcí těchto oslav. Nechybí ani tanec, hudba, ohňostroje a mše.

Fallas de Valencia

Ve dnech před 19. březnem jsou ve Valencii rozestavěny stovky figurín z papíru, které mezi sebou soutěží o tu nejkrásnější. Na den sv. Josefa jsou pak všechny spáleny. Během fallas městem také prochází průvody v tradičních krojích.

Krojovaný průvod při Fallas de Valencia. Zdroj: www.fallasvalencia.es

Semana Santa

Semana Santa, česky Svatý týden, je období od Květné neděle do Velikonoční neděle, kdy se konají průvody kajícníků v kápích. Za doprovodu kapely si kajícníci, nesoucí sochy Ježíše Kriste, připomínají křížovou cestu. Zvláště působivé bývají tato procesí v Andalusii.

Flamenco

Flamenco se zrodilo v jihošpanělské Andalusii v komunitě cikánů. Způsob hudby, tance a zpěvu, který známe dnes se začal rozvíjet v 18. století. O původu flamenca se vedou dohady, ale nejrozšířenější a nejpravděpodobnější verzí je, že jeho původ je maurský. Cikáni flamenco později přejali a rozvíjeli až do současné podoby. Dnes je flamenco nehmotným dědictvím lidstva organizace UNESCO.

Flamenco na Sacromonte v Granadě. Zdroj: www.sacromontegranada.com/

Příjmení

Španělé mívají obvykle dvě příjmení (apellido). První z nich je po otci, druhé po matce. Příjmení matky se mění s každou generací. Vdané ženy si navíc ponechávají své dívčí jméno. Když si Juan García Caballero vezme za ženu Maríu Fernández Herrero, jejich dcera se bude jmenovat María García Fernández.

Siesta

Polední přestávka, která je přibližně tři hodiny dlouhá a dodržuje se zhruba od 14. do 17. hodiny. Protože se v tuto dobu hodně lidí vrací na oběd domů, může ve větších městech docházet k dopravním komplikacím. Siesta se dodržuje zejména kvůli tomu, aby lidé nepracovali v době největšího horka. Španělé se dobře nají a trochu prospi´í, takže jsou aktivnější v pozdních odpoledních hodinách.

Jazyky a národnosti

Ve Španělsku se nehovoří pouze španělštinou, ale i dalšími třemi jazyky. Nejrozšířenější je katalánština, již se hovoří v Katalánsku a částečně i Valencijsku a na Baleárských ostrovech. Na severozápadě Španělska – v Galicii – se mluví galicijsky. Katalánština i galicijština jsou na rozdíl od baskičtiny, která je používána v severošpanělském Baskicku, románskými jazyky podobně jako španělština. Katalánština má blízko k francouzštině, galicijština k portugalštině, o jazyku Basků se vedou spory. V době Frankovy diktatury byly tyto tři jazyky zakázány, ale dnes mají národnosti, které nimi mluví, vysoký stupeň autonomie.

Mohlo by vás zajímat...

  • Na nejlepší flamenco bežte do jeskyně

    Jste na dovolené v jižním Španělsku, chtěli byste poznat to pravé flamenco, ale nevíte, kam se za ním vypravit?
  • 15 nejkrásnějších hradů Španělska

    Není žádným tajemstvím, že Španělsko oplývá mnoha kulturními a historickými památkami. Na jeden typ památek - hrady - se zaměřil cestovatelský server Skyscanner, který vybral 15 nejkrásnějších španělských hradů.
  • Cestování po Španělsku

    Chystáte se do Španělska na vlastní pěst? Nebo vám fakultativní výlety cestovních kanceáří nevyhovují a raději se za památkami chete vydat sami? Na následujícíh řádcích se na téma cestování po Španělsku dozvíte některé zajímavé informace