Segovia: Fotka s akvaduktem nesmí chybět

Rozhovor o Segovii se Španělkou Miriam

Římský akvadukt. Zdroj: vlastní

Chtěli byste se vydat za poznáváním Španělska, ale nevíte, který zájezd vybrat? Následující rozhovor by vám v tom mohl udělat jasno. Mezi zastávky poznávacích zájezdů patří také Segovia, zapsaná na seznam památek UNESCO. Ač je to město přímo nádherné, u nás není příliš známé. Proto jsme se rozhodli pořídit rozhovor s někým, kdo by vás se Segoviou mohl seznámit. A kdo to udělá lépe než Španělka? Miriam Hernangómez sice žije v Brně, kde pracuje jako neurobioložka na Masarykově univerzitě, ale část rodiny má v Segovii.

Jak ses vlastně v Brně ocitla?

Po dokončení diplomky jsem z Madridu odešla pracovat do Bruselu. Ve výzkumu je bohužel nutné se stěhovat z jedné země do druhé, protože nejsou peníze a rozpočty jsou pokrácené. Když jsem potom hledala práci, na stránkách portálu EURES jsem našla výzkumnou pozici, která byla podobná té mojí. Předtím jsem se zabývala roztroušenou sklerózou a teď jsem přešla na výzkum neuropatické bolesti.

Líbí se ti tady? Jak bys život tady srovnala s životem ve Španělsku?

To, co se mi v Brně hrozně moc líbí, je systém městské hromadné dopravy. Také se mi líbí, že tady máte hodně kulturních akcí. Divadlo, koncerty, výstavy. A pak také, že to je historické město, které má hodně míst, které můžeš navštívit. Je to rychlá návštěva, protože to není moc velké město a za jeden den vidíš to hlavní. Dál se mi líbí, že to město je velmi dobře položené. Je odsud blízko do Prahy, Vídně, Bratislavy. A myslím, že je to bezpečné město. Nikdy jsem se tady necítila nejistá. Jsou zóny, kde to je nebezpečnější, ale tam my cizinci nechodíme. Je tady také hodně přírody. A máte vynikající gastronomii! Já ji zbožňuji! Výborná máte také piva a bílé vína.

A co se mi nelíbí? Máte tady otřesné silnice! Obecně se mi nelíbí služby v hotelnictví a restauracích. Zejména v hospodách. Číšníci bývají nepříjemní a neumí se chovat k zákazníkům. Samozřejmě, že existují výjimky. Nelíbí se mi podnebí, ale to není vaše vina a nedá se s tím nic dělat (smích). Zima je moc tvrdá a pro nás, co jsme z teplých krajin, je to složité.

Rozdíl je také v tom, že lidi tady jsou uzavřenější a introvertní. Je těžší je poznat. Dobré je, že když si najdeš kamaráda, fakt víš, že to je kamarád a to kamarádství je pevnější. Já jsem tady spokojená. Podle mě je Brno lepší pro život než Praha.

Přejděme k Segovii. Kdybys tam byla jen jeden den, co bys určitě nevynechala?

Segovia je město, kam lidi přijedou a hned se vrací. Zůstanou několik dní v Madridu a od tam navštěvují města v okolí, jako jsou Ávila, Toledo a Segovia. Segovia je od Madridu hodinu autobusem a dvacet minut rychlovlakem AVE. Takže lidi přijedou AVE, prohlídnou si město a zase odjedou. Nezůstávají přes noc. Jeden den je na Segoviu dostačující. Od akvaduktu každou hodinu vyjíždí autobusy, které dělají projížďku po městě. Můžeš kdekoliv vystoupit a víš, že tě za hodinu zase nabere.

A co vidět v Segovii? Nemůžeš nevidět římský akvadukt. Je úžasný! Můj přítel by ti řekl počet kvádrů a délku akvaduktu, ale já si takové věci nepamatuji. Začala bych na náměstí Azoguejo, kde máš Mesón de Cándido, jednu z nejznámějších restaurací, kde ti dají cochinillo, typické jídlo Segovie. Odsud bych šla nahoru, zastavila bych se u bývalého vězení, což je dneska veřejná knihovna. Pak tam máme dům Casa de los Picos se známou trnitou fasádou. Pokračovala bych dál a došla bych na náměstí San Martín, kde je jeden krásný kostel, který stojí za to vidět. Poté bych šla dál až na náměstí Plaza Mayor, kde je katedrála, což je památka UNESCO. Od tam bych sešla ulicí dolů k Alcázaru. Alcázar je také možné navštívit uvnitř. Je tam expozice zbraní, obrazů a královských místností. A pak myslím, že už by byl čas na oběd.

Katedrála. Zdroj: vlastní

Kam bys doporučila se jít najíst?

U nás podávají jídla, kterým se říká ""tapas"":=161. Kvůli nim není potřeba jít do restaurace. Dáš si pár piv nebo skleniček vína a jsi najedený. Já bych šla na Plaza Mayor, kde je restaurace José María. Vaří tam typická jídla Segovie a Madridu. Dál je tam ten Cándido nebo Narizotas na náměstí San Martín. Tam ti místo jednoho hlavního jídla dají ochutnat třeba osm pokrmů. Co se týče cen, Segovia je levná, když jdeš na pivo, víno nebo na tapas, ale v lepších restauracích zaplatíš i třicet eur.

A kam jít za zábavou?

Pravda je taková, že v Segovii není moc zón, kam se jít bavit. Tři nebo čtyři. Dobré je, že to je jako tady. Je to levné. V Segovii tě stojí sklenička pět euro, v Madridu dvanáct. Třicátníci chodí do barů na náměstí Plaza Mayor. Náměstí je obklopené bary, kde si můžeš dát tapas. Podávají je tak do dvanácti, pak servírují jen pití. Kdybych měla dvacet, šla bych do okolí akvaduktu. Je to zóna plná hospod a je tam i jedna velká diskotéka. Rozvedení, kteří chtějí někoho najít, chodí do oblasti kolem Alcázaru.

Jaké místo, které se běžně neobjevuje v průvodcích, máš ráda?

Asi park blízko Alcázaru. Když sestoupíš dolů k řece, je tam moc hezký park, plný stromů. Kousek jsou zahrady, které patří armádě. Skoro nikdo tam nechodí, což je zvláštní, protože je to tam hezké.

Miriam u Alcázaru. Zdroj: archiv Miriam Hernangómez

Jací jsou místní obyvatelé?

Lidi chodí upravenější. Nikdy nepotkáš někoho, kdo je špatně oblečený, v sandálech. Dbají na vzhled. Protože se všichni znají. Jako na venkově. Všichni se znají. To co se mi na Segovii nelibí, je, že když jdeš po ulici, všichni tě sledují. Sledují tě ne proto, že se jim líbíš nebo nelíbíš, ale chtějí vědět, kdo jsi, jestli tě znají. Když tě neznají, příště už tě poznají.

Na co si dát v Segovii pozor? Jsou s tím městem spojena nějaká rizika?

Ne. Je to velmi klidné město. Pokud říkám, že Brno je klidné, Segovia je ještě klidnější. Je to malé město, má padesát tisíc obyvatel. Brno má kolik? Čtyři sta tisíc? Vidíš, Segovia je podstatně menší. To co je špatné na Segovii, je parkování. To je peklo! Všude se platí. Pouze segovijští znají míst, kde se neplatí. Platí se od 8 od rána do 8 do večera. Ceny jsou stejné jako v Madridu. Na tak malé město se mi to zdá drahé. Dál co je špatné, jsou obchody. Jsou drahé. Lidi mají ve zvyku vyjíždět na nákupy do větších měst, jako jsou Madrid nebo Valladolid. Obléct se dobře v Segovii je drahé. Butiky jsou předražené.

Co okolí Segovie? Je blízko ní nějaké místo, které určitě stojí za návštěvu?

Místo, které je kousek od Segovie a je moc hezké, je Granja de San Ildefonso, což je úchvatný zámek, který byl letním sídlem krále. Dají se tam navštívit zahrady, kde je hodně krásných fontán.

Letní kálovské sídlo La Granja de San Ildefonso. Zdroj: vlastní

Co si podle tebe každý návštěvník musí ze Segovie odvést?

Co bych si odvezla ze Segovie? Nemohla by chybět fotka s akvaduktem (smích). U akvaduktu jsou jedny schody, na které bych vystoupala a odtam bych si udělala fotky, které bych si odvezla. Nebo máš na mysli suvenýry? Město je plné suvenýrů. Segovia žije z turismu.

Mohlo by vás zajímat...

  • 15 nejkrásnějších hradů Španělska

    Není žádným tajemstvím, že Španělsko oplývá mnoha kulturními a historickými památkami. Na jeden typ památek - hrady - se zaměřil cestovatelský server Skyscanner, který vybral 15 nejkrásnějších španělských hradů.
  • Seznam francouzských památek UNESCO

    Francie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací ne světě. Turisty lákají vyhlášená vína, skvělá kuchyně, Azurové pobřeží a více než 30 památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.
  • Nejlepší památky v Paříži

    V hlavním francouzském městě je takové množství slavných památek, že může být obtížné vybrat, do kterých se vypravit. Máte-li na prohlídku Paříže málo času, pak zvolte následující sedmičku.