Kdo opouští Granadu, neubrání se slzám

Procházka andaluskou Granadou

Alhambra. Zdroj: vlastní

Škrábat se do těch dlouhých a prudkých kopců v 35 stupních Celsia je docela vysilující. Aby ne. Vždyť Granada leží na úpatí pohoří Sierra Nevada, dosahujícího takřka 3500 výškových metrů! Ale ty výhledy za tu námahu stojí. Na kopcích, které se zvedají z městského centra položeného v údolí řeky Darro, se totiž nachází tři památky organizace UNESCO, které z tohoto andaluského města dělají jedno z nejkrásnějších míst na světě.

Alhambra

První z nich je palácový komplex Alhambra: sídlo maurské dynastie Nasrovců, která v jižním Španělsku vládla do roku 1492, kdy byla vyhnána křesťany. Součást Alhambry tvoří vojenská pevnost Alcazaba, renesanční Palác Karla V. a Palác Násrovců. Právě Palác Násrovců je nejvýznamnější a nejokázalejší částí celé Alhambry. Sály a nádvoří paláce jsou bohatě zdobeny arabeskami a jejich množství, dokonalost a krása ohromí každého návštěvníka.

Nejlepší cesta na Alhambru vede z náměstí Plaza Nueva ulicí Cuesta de Gómerez až k majestátní Bráně Spravedlnosti (Puerta de la Justicia), jíž se vstupuje do areálu. Z prostoru mezi pevností a Palácem Karla V. je pak nádherný výhled na městskou čtvrť Albaicín.

Bohatá výzdoba Alhambry. Zdroj: vlastní

Generalife

Za Alhambrou se nachází Generalife, sultánovo letní sídlo propojené s hlavním palácem. K letnímu sídlu patří především nádherné zahrady tvořené vyhlídkami, nádvořími, terasami, fontánami a bludišti. Ideálním obdobím pro návštěvu tohoto místa je vrcholící jaro, kdy jsou zahrady rozkvetlé.

Generalife. Zdroj: vlastní

Albaicín

Třetí památkou UNESCO jsou ty bílé domy, které jsou z Alhambry vidět na protějším kopci. Jedná se o původní arabskou čtvrť Albaicín. Kromě památek (například klášter Santa Isabel la Real nebo palác Dar-al-Horra) je Albaicín známý především typickými uličkami, zákoutími, náměstími a domy zdobenými modrými kachličkami azulejos. Kouzelnou atmosféru Albaicínu dotvářejí výhledy na město: Mirador de la Lona nabízí pohled na centrum a nejslavnější a nejromantičtější Mirador de San Nicolás na Alhambru s pohořím Sierra Nevada v pozadí. Na Albaicín se lze dostat buď z náměstí Plaza del Triunfo, které je nedaleko centra, a nebo ulicí Cuesta del Chapiz, která začíná u mostu Puente del Rey Chico.

Albaicín. Zdroj: vlastní

Katedrála a okolí

Přestože Granada leží v relativně velké nadmořské výšce, není potřeba kvůli všem jejím pamětihodnostem šplhat do hor. Dobrým výchozím bodem pro objevování historického centra je nejstarší granadské náměstí Plaza Nueva, které vyniká renesanční budovou soudu. Jižním směrem nedaleko od něj stojí monumentální katedrála, postavená v gotickém, renesančním a barokním stylu. Součástí katedrály je královská kaple, v níž jsou uloženy ostatky Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského. V uličkách kolem katedrály se nachází i mnohé maurské památky: trh s hedvábím Alcaicería, muslimská univerzita Madraza, bývalý hostinec Corral del Carbón.

Památkami historického centra výčet zajímavých míst Granady zdaleka nekončí. Za prohlídku stojí mimo jiné centrum flamenca Sacromonte, stará židovská čtvrť Realejo, park Federico García Lorca a interaktivní muzeum vědy a techniky Parque de las Ciencias.

Zábava

Granada kromě velkého množství památek nabízí také velmi bujarý noční život, neboť je vyhledávaným cílem zahraničních studentů. Oblíbenou kratochvílí jsou tzv. botellones, pijatyky konající se pod širým nebem. Největší z nich se koná kolem 19. března, kdy se na parkovišti u jednoho obchodního domu sejdou tisíce lidí, baví se a popíjejí až do rána. Nedaleko od tohoto obchodního centra leží ulice Pedro Antonio de Alarcón, která je plná barů a hospod. Zde, stejně jako v celé Andalusii, je k nápojům zvykem servírovat tapas – typické pochoutky rozličných chutí a velikostí. V Granadě nechybí samozřejmě ani diskotéky, mezi ty nejpopulárnější paří třeba Mae West či Granada 10.

Matka posledního granadského sultána prý svému synovi při opouštění města řekla: „Neoplákavej jako žena to, co jsi jako muž nedokázal ubránit“. Na jeho místě by však každý plakal i dnes.

Mohlo by vás zajímat...

  • 15 nejkrásnějších hradů Španělska

    Není žádným tajemstvím, že Španělsko oplývá mnoha kulturními a historickými památkami. Na jeden typ památek - hrady - se zaměřil cestovatelský server Skyscanner, který vybral 15 nejkrásnějších španělských hradů.
  • Na nejlepší flamenco bežte do jeskyně

    Jste na dovolené v jižním Španělsku, chtěli byste poznat to pravé flamenco, ale nevíte, kam se za ním vypravit?
  • Seznam francouzských památek UNESCO

    Francie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací ne světě. Turisty lákají vyhlášená vína, skvělá kuchyně, Azurové pobřeží a více než 30 památek zapsaných na seznam světového dědictví UNESCO.