Cabo de Gata. Afrika na evropském kontinentě

Přírodní park s polopouštěmi

Cabo de Gata. Pláž El Mónsul. Zdroj: vlastní

Suché klima, palmy, plameňáci, savana a písečné duny. Tak by se dala popsat Afrika. Tato charakteristika však sedí i na jedno evropské místo: Cabo de Gata. Mys nacházející se v jižním Španělsku, není jen nejsušší oblastí Evropy, ale také chráněným přírodním parkem s velkým množstvím exotických lokalit.

Přírodní park Cabo de Gata-Níjar se nachází na jihovýchodě andaluské provincie Almería a jeho rozloha včetně moře dosahuje takřka 400 kilometrů čtverečních. Význam a ojedinělá krása parku spočívají v kombinaci několika přírodních jevů. Pohoří Sierra del Cabo de Gata je nejdůležitější formací sopečného původu na Pyrenejském poloostrově. Pohoří je z magmatické horniny a je velmi odlišné od okolních hor. Ačkoliv byla vulkanická činnost na Cabo de Gata většinou klidná a podmořská, z některých útvarů se staly sopečné krátery. Jeden z nich, který v sobě ukrývá ještě jeden menší kráter, se nachází u vesničky Rodalquilar.

Cabo de Gata. Zdroj: vlastní

Další zvláštností parku Cabo de Gata je velmi suché klima. Cabo de Gata je spolu s oblastí Kaspického moře nejsušší místo v Evropě, a tak jsou zde podobně jako v Africe k vidění travnaté savany, polopouště s písečnými dunami a slaniska. Běžně zde rostou kaktusy i jediná původní evropská palma.

Cabo de Gata. Zdroj: vlastní

Na území parku žije také mnoho chráněných živočichů. Nejvýznamnější z nich jsou tisíce plameňáků, kteří se často brodí v mořských mělčinách.

K přírodním krásám parku patří také nespočet menších či větších pláží, zátok a pobřežních útesů. Nejvhodnějším způsobem k jejich objevování je vyrazit po vlastních z vesniček Las Negras, Rodalquilar nebo San José.

Las Negras: pláž Las Negras

Obec z bílých domků je ideálním místem pro klidný odpočinek. Nachází se tu hotely, apartmány, kamping, restaurace a obchody. Místní pláž sice nepatří k nejkrásnějším, ale je výborným místem pro potápění.

Rodalquilar : pláž El Playazo

Rodalquilar je bývalá hornická vesnička, kde se nachází turistické informační centrum, Botanická zahrada Albardinal a Dům vulkánů. Zajímavé jsou zde zaniklé zlaté doly a obranný hrad z 18. století. Tři kilometry od tohoto pomyslného centra parku se nachází písečná pláž El Playazo,jejíž okolí je ukázkou typické krásy Cabo de Gata – almerijské pouště, hor, palem a prachu.

San José: pláže Los Genoveses a El Mónsul

Původně rybářská osada San José se proměnila v turistickou lokalitu s širokou nabídkou služeb. Je odtud nejlepší přístup k nejznámějším plážím Cabo de Gata: Los Genoveses a El Mónsul. Neoficiální nudistická pláž Los Genoveses je ukrytá mezi bujnou vegetací, písečnými dunami a skálami a je největší pláží parku.

Cabo de Gata. Pláž Los Genoveses. Zdroj: vlastní

Nedalekou pláž El Mónsul pak lemují masivní černé skály vytvořené sopečnou činnosti.

Při výletu na Cabo de Gata se dá skvěle relaxovat na různých plážích a zároveň vidět místa, která se jinde v Evropě nevyskytují. Procházet se exotickou přírodou mezi nádhernými plážemi a zátokami je nezapomenutelným zážitkem.

Mohlo by vás zajímat...