15 nejkrásnějších hradů Španělska

Tipy pro milovníky středověké architektury

Alhambra. Zdroj: www.skyscanner.es

Není žádným tajemstvím, že Španělsko oplývá mnoha kulturními a historickými památkami. Na jeden typ památek – hrady – se zaměřil cestovatelský server Skyscanner, který vybral 15 nejkrásnějších španělských hradů. Hrady ve Španělsku vznikaly zejména v době boje za znovudobytí Španělska do křesťanských rukou, kdy bylo potřeba strážit hranice před vpádem nepřátel. Některé hrady také vznikly jako panovnická sídla.

Andalusie

Alhambra (Granada): postavena jako pevnost, od 13. do 15. století sídlo poslední maurské dynastie Nazarí, komplex paláců a zahrad, dnes zapsána na seznam organizace UNESCO.

Almodóvar del Río (Córdoba): jeho původ se datuje až k začátkům maurské přítomnosti ve Španělsku v 8. století, ve středověku přestavěn a ve 20. století zrestaurován jeho majitelem hrabětem de Torralva.

Almodóvar del Río. Zdroj: www.skyscanner.es

Vélez-Blanco (Almería): postaven na místě muslimském pevnosti, jeho vnitřní výzdoba byla prodána a dnes se nachází v muzeích v New Yorku a Paříži.

Vélez-Blanco. Zdroj: www.skyscanner.es

Aragonie

Loarre (Huesca): hrad-opatství, vystavěn v 11. století, využit ve velkofilmu Království nebeské Ridleyho Scotta.

Loarre. Zdroj: www.skyscanner.es

Baleárské ostrovy

Bellver (Mallorca): nejstarší kruhová pevnost v Evropě, postavená v gotickém stylu na počátku 14. století.

Bellver. Zdroj: www.skyscanner.es

Baskicko

Butrón (Vizcaya): současná podoba je z 19. století, hrad byl mnoho let využíván jako hotel, ale dnes je zavřený a na prodej.

Butrón. Zdroj: www.skyscanner.es

Kastilie a León

Coca (Segovia): jedna z nejlepších ukázek tzv. mudéjarského stylu, španělská národní památka.

Coca. Zdroj: www.skyscanner.es

Alcázar de Segovia (Segovia): Alcázar byl postaven roku 1122 a sloužil jako královské sídlo, několikrát přestavován, spolu s historickým centrem Segovie zapsán na seznam organizace UNESCO.

Alcázar de Segovia. Zdroj: www.skyscanner.es

La Mota (Valladolid): hrad sloužil mimo jiné jako vězení, byl v něm zavřen například Cesare Borgia, poznamenán konflikty, které na jeho zdech zanechaly stopy.

La Mota. Zdroj: www.skyscanner.es

Peñafiel (Valladolid): národní památka, vystavěná v 10. století, uvnitř regionální museum vína.

Peñafiel. Zdroj: www.skyscanner.es

Ponferrada (León): templářský hrad, který ve 14. století přešel do držav Leónského království, částečně zničen v 19. a 20. století, když byl používán jako lom.

Alhambra. Zdroj: www.skyscanner.es

Katalánsko

Cardona (Barcelona): nejvýznamnější pevnost Katalánska, postavena v roce 886 v románském a gotickém stylu, největšího rozkvětu dosáhl v 15. století za vlády vévodů z Cardony

Alhambra. Zdroj: www.skyscanner.es

Madrid

Manzanares el Real: po staletí sídlem jedné z nejvýznamnějších šlechtických rodin – Mendozů, pochází z 15. století, v mudéjarském sty­lu.

Manzanares el Real. Zdroj: www.skyscanner.es

Kastilie-La Mancha

Belmonte (Cuenca): jedna z nejlépe zachovaných pevností na Pyrenejském poloostrově pochází z 15. století a je stále obývána.

Belmonte. Zdroj: www.skyscanner.es

Navarra

Olite: sídlo navarrských králů, postaveno ve 13.-14. století, obětí požáru v době války za nezávislost, dnes slouží i k přespání.

Olite. Zdroj: www.skyscanner.es

Pokud byste se chtěli na některý z hradů podívat, využijte nabídek cestovních kanceláří na poznávací zájezdy do Španělska

Mohlo by vás zajímat...

  • Jak vybrat eurovíkend ve Španělsku

    Rádi byste vyrazili na eurovíkend do Španělska, ale nevíte, kterou destinaci si vybrat? Poradíme vám, které z následujících měst je pro vás vhodné.
  • Segovia: Fotka s akvaduktem nesmí chybět

    Chtěli byste se vydat za poznáváním Španělska, ale nevíte, který zájezd vybrat? Následující rozhovor by vám v tom mohl udělat jasno. Mezi zastávky poznávacích zájezdů patří také Segovia, zapsaná na seznam památek UNESCO.
  • Projděte se Barcelonou za 2 minuty

    Rádi byste se vydali do Barcelony, ale nejste si jistí, co vás tam čeká a jestli to za to stojí? Originální videoprezentace britského fotografa vás přesvědčí, že Barcelona je dobrá volba.